Söderhamns mest erfarna begravningsbyrå

Edbergs Begravningsbyrå är Söderhamns äldsta begravningsbyrå – byrån startades redan 1932 av Johan Edberg. Verksamheten ägs och drivs idag av Hans Ringshamre och Daniel Edberg, som är sonson till Johan Edberg. Mycket har förändrats genom åren på Edbergs, men något som bara växt sig allt starkare med tiden är erfarenheten och kunskapen – och ambitionen att alltid utgå från varje uppdragsgivares önskemål.

   Edbergs Begravningsbyrå är auktoriserad av Sveriges Begravningsbyråers Förbund vilket innebär att samtliga medarbetare har genomgått den omfattande auktorisationsutbildning som utarbetats av förbundet.

   Edbergs består av medarbetare som på olika sätt ställer upp med råd och hjälp – före, under och efter begravningen. Inom våra kompetensområden ryms allt från solosång till boutredningar.

   Här nedan kan du se vem som är specialist på vad och inom vilka områden vi kan hjälpa till. Välkommen att höra av dig till någon av oss – vi finns till hands dygnet runt.
 

Hans Ringshamre

E-post: hans@edbergs.se

Bor i Norrala och arbetade tidigare som kyrkvaktmästare i Norrala kyrka. Har arbetat många år på begravningsbyrån och är sedan 1999 delägare. Arbetar med kundmottagning, som representant vid begravningar, sångsolist, försäljning av gravvårdar, är ansvarig för bouppteckningar, arvsskiften m.m. Är borgerlig officiant samt Aukoriserad Boutredare.

Daniel Edberg

E-post: daniel@edbergs.se

Sonson till Johan Edberg, som startade begravningsbyrån 1932. Bor i Kyrkbyn och för släkttraditionen vidare genom sitt arbete i  byrån. Sedan 2001 delägare tillsammans med Hans Ringshamre. Arbetar med kundmottagning, transporter, som representant vid begravningar, försäljning av gravvårdar m.m. Är borgerlig officiant.

 

Kickan Rengman

E-post: kickan@edbergs.se

Född och uppväxt i Stugsund, numera boende i Söderhamn. Anställdes januari 2004 och arbetar med bouppteckningar, boutredningar, arvsskiften, administration, telefon m.m.

Gun Wallin

E-post: gun@edbergs.se

Bor i Hudiksvall, men har rötterna i Söderhamn. Anställdes hösten 2002 och arbetar bl.a. med administration, fakturering, bokföring, telefon, kundmottagning och gravstensförsäljning.

Barbro Eismar

E-post: barbro@edbergs.se

Barbro bor i Stugsund och har varit anställd på  begravningsbyrån sedan hösten 2005. Hon arbetar med
kundmottagning, representant vid begravningar,  gravstensförsäljning, telefon och administration.

Kent Wallin

E-post: kent@edbergs.se

Arbetar med bouppteckningar, boutredningar, arvsskiften, allmän juridik. Auktoriserad Boutredare.

Tommy Ludvigsson

E-post: tommy@edbergs.se

Från Mo och arbetar med transporter, kundmottagning, representant.